بیش فعالی

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
asmund-gimre-NrJA1TPi0P8-unsplash-1200x800.jpg

اولین گروه از مشکلات بالینی مشکلات رشدی عصبی است. منظور از مشکلات رشدی عصبی مشکلاتی است که در اوایل زندگی ایجاد میشوند. اولین طبقه از مشکلات رشدی عصبی که به آن میپردازیم مشکل بیش فعالی توانشگری است که بر عملکرد تحصیلی فرزندان بسیار تاثیر میگذارد.

 

آن چه باید در مورد بیش فعالی بدانیم!

این مشکل از دو مفهوم کلیدی نام گرفته شده است : مفهوم اول به معنای پر تحرکی/ تکانشگری و مفهوم دوم نقص توجه و تمرکز.

بر اساس این دو مفهوم سه نوع بیش فعالی وجود دارد:

– افرادی که مشکل آنها در توجه و تمرکز است،

٢افرادی که پرتحرک و تکانشگر هستند .

۳ـ افرادی که در هر دو محور دچار مشکل هستند.

مشکل بیش فعالی میتواند با مشکلات برون ریز یا درون ریز همراه باشد. منظور از مشکلات درون ریز مشکلاتی مانند انواع اضطراب و افسردگی است و منظور از مشکلات برون ریز مواردی مانند نافرمانی, مشکل در سازگاری با بچه های دیگر و …  میباشد.

 

نشانه های اختلال نقص توجه/ بیش فعالی عبارتند از:

ـ بی توجهی

 1.  اغلب قادر نیست به جزئیات توجه دقیق داشته باشد . تکالیف تحصیلی، شغلی و یا سایر فعالیت هاخطاهایی ناشی از بی توجهی از وی سر می زند (مانند نادیده گرفتن یا عدم توجه به جزئیات، عدم انجام صحیح کارهای کلاسی)
 1.  اغلب در حفظ توجه بر روی تکالیف یا فعالیت های مربوط به بازی ها مشکل دارد (مثلاً مشکل حفظ تمرکزدر حین سخنرانی، مکالمات، یا مطالعۀ طولانی)
 2.  اغلب وقتی مستقیماً با او صحبت می شود به نظر می رسد گوش نمی دهد (مثلاً به نظر می رسد حواسش جای دیگری است، حتی در هنگام عدم وجود هر گونه عامل حواس پرت)
 3.  اغلب دستورالعمل ها را دنبال نمی کند و قادر نیست تکالیف مدرسه، مسئولیت ها یا وظایف شغلی اش را به پایان برساند (مثلاً کارها را شروع می کند ولی به سرعت تمرکزش را از دست می دهد و نیمه کاره رها میکند).
 1.  اغلب در سازماندهی کارها و فعالیت هایش مشکل دارد برای مثال(مشکل در مدیریت تکالیف متوالی،مشکل در نگهداری منظم اشیاء و متعلقات شخصی، بی نظمی در کارها، مدیریت زمانی ضعیف، عدم انجامامور در موعد مقرر).
 2.  اغلب از تکالیفی که نیازمند فعالیت ذهنی مستمر است دوری می کند، نفرت دارد و یا نسبت به انجام آنها بی میل است مانند (کارهای مدرسه یا کارهای منزل؛ در نوجوانان و بزرگسالان تهیۀ گزارش ها، تکمیل کردنفرم ها، مرور مقالات طولانی).
 3.  اغلب وسایل لازم برای انجام تکالیف یا فعالیت ها را گم می کند مانند (وسایل مدرسه، مداد، کتاب، ابزارآلات،کیف پول، کلید، کاغذ یادداشت، عینک، تلفن همراه).
 4. با محرک های خارجی به راحتی حواسش پرت می شود (در نوجوانان بزرگ تر و بالغین می تواند شامل افکار غیرمرتبط هم باشد).
 5.  فراموشکاری در انجام کارهای روزمره مانند (انجام کارهای منزل، پیغام رساندن؛ در نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان، جواب تلفن دادن، پرداخت قبوض، سر قرار حاضر شدن).

بیش فعالی

ـ بیش فعالی و تکانشگری:

 1.  اغلب روی صندلی وول می خورد، با دست ها یا پاهایش ور می رود و یا آنها را تکان می دهد.
 2.  اغلب در مواقعی که لازم است سر جای خود بنشیند، صندلی را ترک می کند مثلاً ( سر کلاس، مطب، محل کار یا سایر مکان هایی که لازم است برای مدتی بنشیند).
 3.  اغلب در مکان هایی که مناسبتی ندارد می دود یا از در و دیوار بالا می رود. توجه: (در نوجوانان و بالغین می تواند محدود به حس بی قراری باشد).
 4.  اغلب نمی تواند بی سروصدا به بازی و سایر فعالیت های تفریحی بپردازد.
 5.  اغلب در حال حرکت است و به نظر می رسد موتوری او را به حرکت وا می دارد ، قادر نیست یک جا ثابت بماند و اگر مدتی طولانی یک جا بماند احساس ناراحتی می کند مثلاً ( در رستوران و ملاقات ها. ممکن است دیگران احساس کنند بی قرار است و یا نتوانند پا به پای وی بمانند).
 6.  اغلب زیاد حرف می زند.
 7.  اغلب قبل از پایان سؤال، جواب را می پراند مثلاً (جملۀ دیگران را تکمیل می کند و در مکالمات اجازه ی صحبت به طرف مقابل نمی دهد و مابین حرف هایش می پرد).
 8.  اغلب قادر به انتظار کشیدن برای نوبت نیست مانند (مواقعی که در صف قرار دارد).
 9.  اغلب وسط حرف دیگران می پرد و فعالیت شان را قطع می کند . مثلاً (وسط مکالمات، بازی ها یا کارها داخل می شود) و یا ممکن است از وسایل دیگران بدون اجازه استفاده نماید. (در نوجوانان و بالغین ممکن است درکار دیگران مداخله کنند و کار را از دستشان بگیرند).

 

در مورد نشانه های نقص توجه – بیش فعالی همچنین باید به موارد زیر توجه کرد:

-1 چند نشانه قبل از 12 سالگی باید وجود داشته باشند.

-2 نشانه ها باید در دو موقعیت یا بیشتر وجود داشته باشند.

-3 از هر ده نشانه باید دست کم شش نشانه حداقل به مدت 6 ماه با درجه ای ادامه یابند که با سطح رشد ناهماهنگ هستند و بر فعالیت های شغلی، تحصیلی و اجتماعی تاثیر منفی میگذارند.

-4 این رفتارها به دلیل لجبازی، نافرمانی و خصومت و یا ناتوانی در درک مطلب نیستند.

 درمحور بیش فعالی – تکانشگری میتوان به رفتارهای زیر به عنوان مصداق تکانشگری اشاره کرد:

ـ  انجام اعمال عجولانه به صورت لحظه ای و بدون دور اندیشی

-ـ میل به پاداش های فوری

ـ ناتوانی در به تعویق انداختن خشنودی یا لذت

ـ گرفتن تصمیمات مهم بدون در نظر گرفتن پیامدهای بلند مدت

و انجام رفتارهای تکانشی مانند ایجاد مزاحمت اجتماعی

 

همانطور که خودتان اطلاع دارید ، موضوع پیش روی شما موضوعی سطحی و پیش پا افتاده نمی باشد و اگر در سنین کم این اختلال به درستی و به موقع تشخیص داده شود می توان آسیب های وارده به خود فرد و خانواده را تا حد زیادی کاهش داد.

بهترین و در دسترس ترین راه کار برای شما عزیزان صحبت با مشاوری آگاه و متخصص در این زمینه می باشد.

برای برقراری ارتباط با مشاوران کافیست تلفن خود را برداشته و با مجموعه ی روانشناسی روشا مشاور تماس حاصل نمایید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست