آموزش توالت رفتن به کودکان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
toaletraftan-kodakan_1.jpg

آموزش توالت رفتن یکی از بزرگترین نگرانی های والدین است اما از پوشک گرفتن بچه ها و همچنین آموزش توالت رفتن به هیچ عنوان مسئله ی دلهره آور و ترسناکی نخواهد بود و فقط قرار است کودک از توانایی جدید خود و مستقل شدنش لذت ببرد و اگر آموزش توالت رفتن تبدیل به مشکل شده ، احتمالا روش درستی را انتخاب نکرده اید.

 

آموزش توالت رفتن یک مهارت حسی و حرکتی

والدین باید اجازه دهند که حدود 3تا 6 ماه از به راه افتادن و حالت دویدن کودک بگذرد تا کودک آمادگی لازم را داشته باشد ، بنابراین میتوان گفت 18 ماهگی کمترین سنی است که میتوان کودک را از پوشک گرفت اما این اتفاق ممکن است تا 3سالگی به طول انجامد.

 

قبل از شروع آموزش آمادگی لازم را فرا بگیرید.

والدین باید بدانند تقلید کردن بهترین راه آموزش به کودک است ، بنابراین قبل از آنکه شروع به آموزش کنید اجازه دهید فرزندتان همراه با شما به توالت بیاید .در این قدم کودکان یاد می گیرند توالت رفتن یک موضوع همگانی است و کودکان هم عاشق این هستند که شبیه بزرگسالان رفتار کنند.

 

قبل از هر اقدامی باید از آمادگی کودک اطمینان حاصل کنید.

اگر فرزندتان زود به زود پوشکش را خیس می کند به هیچ عنوان آماده ی آموزش نیست ، بنابراین پوشک فرزندتان حداقل باید 2ساعت خشک باقی بماند به این معنی که حجم مثانه ی او در حال بیشتر و بزرگ تر شدن است و می تواند زمان بیشتری ادرار خود را کنترل نماید.

اگر فرزندتان هنوز نمی تواند درست راه برود و بدود آمادگی لازم برای از پوشک گرفتن را ندارد.

اگر فرزندتان به خیسی پوشکش اشاره نمی کند و یا از کثیفی آن با تلاش های خاصی مانند دست زدن به پوشکش شما را مطلع نمی سازد پس آماده ی تمرینات و آموزش نشده است.

اگر فرزندتان نمی تواند به مدت 3 الی 5 دقیقه بشیند پس هنگام توالت رفتن هم نمی تواند روی لگن آموزشیش یا توالت بنشیند و ادرار یا مدفوع خود را تخلیه نماید.

اگر فرزندتان با وجود داشتن پوشک ، هنگام دفع واکنشی مانند یک گوشه ساکت نشستن یا دو زانو نشستن را نشان می دهد آمادگی لازم برای آموزش را دارد.

 

مطمئن شوید فرزندتان از محیط توالت وحشت نداشته باشند.

موضوع بسیار مهم این است که والدین بدانند کودک از محیط توالت نمی ترسد . بسیاری از کودکان از محیط بسته ی توالت ، از تنها ماندن در توالت و از دیدن مدفوع خود می ترسند ، بنابراین اگر این اتفاق رخ بدهد کودکتان هنوز آماده ی از پوشک گرفتن نیست و هنوز برای این کار زمان نیاز دارد.

 

برای آموزش توالت رفتن به چه نکاتی باید توجه کرد؟

1-فقط توانایی جسمی کودک مهم نیست.

فرزندتان باید تواناییی همکاری کردن با شما را داشته باشد ، پس اگر امتناع می کند ، می ترسد و یا لجبازی می کند حتما دست نگه دارید و در موقعیت مناسب تری امتحان نمایید.

2- از توالت رفتن امتناع می کند.

اگر فرزندتان مدفوع خود را نگه می دارد به مشکل برخواهید خورد ، پس یا از خوراکی های ملین استفاده کنید یا آموزش را متوقف کنید.

3- یک قانون مهم از پوشک گرفتن این است که به هیچ عنوان بچه ها قرار نیست در لباس خود کارشان را انجام دهند.

این تنها قانون آموزش توالت رفتن است و اگر مرتب اتفاق می افتد باید آموزش را متوقف کنید.

4-استرس نداشته باشید.

از رشد فرزندتان شادمان باشید و به عنوان یک مرحله ی استقلال فرزندتان به آن نگاه کنید.آماده بودن شما به اندازه ی آماده بودن فرزندتان مهم است.

5-اگر موفق نشدید، آموزش را متوقف کنید و مدتی صبر کنید.

با فشار آوردن و ایجاد دلهره و اضطراب هیچ رشد و استقلالی صورت نخواهد گرفت.

 

و نکته ی آخر اینکه :

با فشار اطرافیان تصمیم گیری نکنید.

شما به عنوان والدین کودک باید بدانید فرزندتان را نباید با کودکان دیگر مقایسه کنید و تحت تاثیر حرفهای دیگران مانند : دیگر دیر شده است ، ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شود و یا .حرفهایی از این قبیل ، کودک خود را وادار به کاری که برایش آماده نیست کنید. بنابراین هر کودکی زمان یادگیری خودش را دارد و اضطراب در این زمینه به هیچ عنوان کاری از پیش نمی برد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی مشاوره ی تخصصی کودک و نوجوان می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نموده و از علم و مهارتشان بهره مند شوید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست