مشاوره تربیت کودک

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
marisa-howenstine-Cq9slNxV8YU-unsplash-1200x800.jpg

امروزه والدین با توجه به کمتر شدن وقتشان و گرفتاری های روزمره ، بیشتر از گذشته نگران تربیت کودک خود هستند زیرا وقت کمتری را به خود و فرزندانشان اختصاص می دهند اما مسئله ی تربیت کودک به قدری مهم است که شخصیت فرد در بزرگسالی در گرو رشد و تکامل هرچه بیشتر دوران کودکی و روابط عاطفی کودک با والدینش می باشد.حال به بررسی چند نکته درباره ی تربیت کودک می پردازیم.

 

چالشی به نام تربیت کودک

آیا رابطه ی شما با فرزندتان خوب است؟

ـ نشانه های رابطه ی خوب با فرزند به قرار زیر می باشند:

فرزندتان شما را در آغوش می گیرد یا لمس می کند.

فرزندتان وقتی ناراحت است به شما پناه می آورد.

فرزندتان چیزی می گوید که بیانگر درک احساس شما است.

فرزندتان بدون بیان درخواستی از جانب شما به شما کمک می کند.

فرزندتان می خواهد با شما حرف بزند و یا در کنار شما باشد.

نشانه های رابطه ی مشکل دار فرزند و والدین کدامند؟

اگر هر یک از این علائم بیش از چهار یا پنج بار در هفته اتفاق می افتد رابطه ی شما با کودکتان به بررسی بیشتر نیاز دارد.

*فرزندتان هیچ پیامی مشابه علائم 5 گانه ی رابطه ی خوب که ذکر شد، نمی فرستد.

*در بیشتر موارد نسبت به فرزند خود عصبانی هستید.

*یک مشکل کوچک به یک مسئله ی بزرگ تبدیل می شود.

*با فرزندتان به شیوه ی طعنه آمیز، موعظه کننده، توهین آمیز یا برچسب زدن صحبت می کنید.

*اغلب فرزندتان را تنبیه بدنی می کنید.

*فرزندتان اغلب با شما مخالفت می کند و داد می زند.

 

به کودکتان برچسب نزنید که “تو هیچ وقت به قولت عمل نمی کنی” ، فقط قولهایش رابه او یادآوری کنید” تو قول دادی که وسایلت را جمع کنی. توقع دارم همیشه به حرفهایت عمل کنی.” 

بسیاری از والدین انتظار دارند که کودکان ، دنیا را به همان شکلی که خودشان می بینند و درک می کنند درک و لمس کنند و اینطور تصور می کنند که اگر کودکان به حرف آن ها در بعضی از موارد گوش نمی دهند ، عمدا با آن ها لجبازی می کنند و یا حتما مشکلی دارند.

ـ یکی دیگر از سوالات پر تکرار شما همراهان گرامی اختلاف سن فرزندانتان و چگونگی رفتار با آن ها برای تربیت بهترشان است.اکنون به بررسی سنین مختلف و رفتارهای مناسب والدین با کودکان می پردازیم.

تربیت کودک

اختلاف سن کودکان

ـ فاصله ی سنی 18 ماه تا 3 سال:

این فاصله رایجترین فاصله ی سنی بین کودکان است و امتیازات زیادی دارد:

*بچه های بزرگتر تا حدودی به حرف والدین گوش می دهند و سخنان آن ها را می فهمند و اگر نزدیک سه سالگی باشند می توانند تمایلات و عقاید خود را بیان کنند.

*اگر کودک اول دو ساله باشد، با اینکه به مراقبت زیادی-مثل تعویض پوشک- نیاز دارد اما می تواند برای رفع نیازهای خود مدتی صبر کند.

*این فاصله ی سنی برای والدین عالی است. آن ها روش تربیتی و پرورش کودک اول را تجربه کرده اند و تربیت و نگهداری از بچه ی دوم به خاطر این تجربه و آشنایی آسانتر است.

*فاصله ی سنی بین دو کودک به اندازه ای است که می توانند برای یکدیگر همبازی خوبی باشند و در عین حال به خاطر اختلاف سنی، به طور جداگانه توجه والدین را به خود جلب می کنند.

*از آنجاییکه این فاصله ی سنی خیلی متداول است احتمال اینکه آشنایان شما هم کودکانی با این فاصله ی سنی داشته باشند زیاد است. این موضوع معاشرت با این آشنایان را برای والدین و کودکان عملی و مطلوب می سازد.

ـ فاصله ی سنی 3 تا 5 سال:

بعضی از کارشناسان تعلیم و تربیت کودکان، بهترین فاصله ی سنی بین فرزندان را 3 تا 4 سال می دانند. به عقیده ی آن ها وقتی کودک اول به سن 3 تا 4 سالگی می رسد، می تواند به خوبی حرف بزند و قدرت درک و فهم و استقلال او به اندازه ای است که به مراقبت و توجه زیادی نیاز ندارد.

*نکته ی بسیار مهمی که در پرورش کودکان 3 تا 5 ساله باید در نظر گرفت آگاهی از نیاز آن ها برای جلب توجه والدین و مصاحبت با آن هاست. کودک در این سن برخورد مثبت والدین را ترجیح می دهد ولی اگر بداند با برخورد منفی آن ها روبرو می شود، سعی می کند با بدرفتاری و بهانه گیری آن ها را عصبانی کند تا به این وسیله توجهشان را به خود جلب نماید. بهتر است والدین ساعاتی از اوقات فراغت خود را با این کودکان بگذرانند تا با تامین نیازهای آن ها، رضایتشان را جلب کنند.

ـ  فاصله ی سنی بین 3 تا 4 سال:

فاصله ی خوبی است؛ ولی با در نظر گرفتن شرایط و ملاحظات دیگر ممکن است این فاصله عملی نباشد.

*داشتن فرزند اول در این گروه سنی به این معنی نیست که او برای آشنایی و سازگاری با نوزاد از کمک دیگران بی نیاز است. البته او در این سن دارای قابلیت ها و توانایی هایی است که می تواند تغییرات را بپذیرد و کم توجهی والدین را با سرگرمی های دیگر جبران کند. کودکان با این گروه سنی علاقه ی زیادی به آشنایی و جلب توجه دیگران دارند.

تربیت کودک

یکی دیگر از مهم ترین وظایف والدین در تربیت کودکان تقویت عزت نفس کودکان است.

چگونه عزت نفس را در کودکانمان بالا ببریم؟

*اساس عزت نفس سالم، احساس عشق و تایید بدون قید و شرطی است که کودک از جانب والدین خود دریافت می کند. عشق خود را هر روز با حرف ها، کارها و با تمام وجودتان به کودکتان ابراز کنید.

*به فرزندتان کمک کنید تا استعدادهای خود را کشف کند. اجازه دهید انواع ورزش ها، سرگرمی ها و فعالیت ها را امتحان کند. او را تشویق کنید تا خود را در جریان چیزهایی قرار دهد که به نظرش در آن ها مهارت دارد و از آن ها لذت می برد. موفقیت باعث ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس می شود.

*انجام کارهایی از امور روزانه ی منزل را به فرزندتان واگذار کنید. انجام کارهای خانه باعث می شود کودک احساس کند که عضوی توانا و مسئول در خانواده است. کارهای خانه حس قابل اعتماد بودن، مهارت داشتن و مهم بودن را به کودک می دهد.

اکنون متوجه ی نکات مهمی در رابطه با تربیت کودک شدید ، حال برای تکمیل اطلاعات خود با مشاوران مجموعه ی روشا مشاور تماس حاصل فرمایید و یا مقالات دیگر ما را در همین رابطه مطالعه نمایید.

وقت شما والدین گرامی و همچنین تربیت صحیح کودکانتان برای ما ارزشمند است و به همین منظور در کنار مشاوره حضوری تربیت کودک ، مشاوره تلفنی تربیت کودک را نیز قرار داده ایم تا در اولین فرصت بتوانید با مشاورتان تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح سازید.

قبل از هر اقدامی مشورت کنید تا بهترین و آگاه ترین پدر و مادر از نظر خود و کودکتان باشید.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست