خودارضایی فرزندان

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
خودارضایی.jpg1_.jpg

نکات مرتبط با خودارضایی فرزندان که والدین باید بدانند :

تعریف خودارضایی

خود ارضایی یکی از روش‌های ارضای میل جنسی است. به عبارت دیگر، خودارضایی به تحریک جنسی اندام جنسی خود، جهت برانگیختگی جنسی یا سایر لذت‌های جنسی اطلاق می‌شود و معمولاً به اوج لذت جنسی می‌انجامد. برای برانگیختگی ممکن است از دست‌ها، انگشتان، اشیاء معمولی و اسباب‌بازی‌های جنسی از جمله لرزاننده یا ترکیبی از همگی استفاده شود.

حال بسیاری از والدین هستند که گاهی به صورت اتفاقی متوجه ی رفتار جنسی فرزند خود که از آن به عنوان خودارضایی یاد می شود ، شده اند.والدین نگران از این موضوع نمی دانند چه کاری انجام دهند تا هم فاصله ی میان خود و فرزندشان حفظ شود و هم به غرور فرزندشان لطمه نزنند.

ما در این مقاله چند نکته ی مهم آموزشی را در مورد خودارضایی نوجوانان برای شما بیان می کنیم.

نکته ی آموزشی اول :

والدین بایستی در ابتدا متوجه باشند که براساس تحقیقات ، رفتار خودارضایی هیچ ارتباطی با ایجاد مشکلات روانی و بدنی ندارد و باورهایی که در مورد مشکلات جسمانی در اثر خودارضایی وجود دارد اصلا پایه ی علمی ندارند.

نکته ی دوم :

بهتر است متوجه باشید که پسرها بیشتر از دخترها خودارضایی می کنند و دلیل این موضوع این است که اندام تناسلی پسران بیرون از بدن است و بنابراین بخاطر سهولت در دیدن و لمس اندام جنسی خود ، زودتر و راحت تر متوجه می شوند که لمس این ناحیه از بدن با ایجاد احساس لذت ارتباط دارد.

نکته ی سوم :

در رابطه با رفتار خودارضایی با نوجوانتان گفتگو کنید و بهتر است این گفتگو با والد همجنس رخ دهد.اطمینان داشته باشید که این رفتار یک روش امن ، طبیعی و بهداشتی در جهت کاهش تنش جنسی است.

تربیت فرزند
خودارضایی چیست

نکته ی چهارم :

رفتار خود ارضایی بهداشتی است زیرا از ابتلا شدن به بیماری های مقاربتی ، حاملگی ، رابطه ی جنسی با همجنس و تعرض به کودکان در اثر فشار جنسی ، می تواند بازداری کننده باشد.

نکته ی پنجم:

حتما باید به نوجوان آموزش داده شود که این رفتار بسیار خصوصی است و حتما باید در مکان و زمانی رخ بدهد که در معرض دید هیچ فردی نباشد.

تربیت فرزند
خودارضایی فرزند

نکته ی ششم :

استفاده از وسایل مختلف برای خودارضایی می تواند آسیب زا باشد یا باعث انتقال میکروب به بدن شود ، پس بچه ها باید متوجه شوند که نباید وسیله ای رو به داخل بدن خود فرو ببرند.

نکته ی هفتم :

نوجوان ممکن است از تکنیک هایی برای خودارضایی استفاده کند که باعث ساییدگی نواحی تناسلی وی شود ، پس بهتر است او را متوجه ی ژل لوبریکنت در داخل جعبه ی کمک های اولیه منزلتان کنید.

نکته ی هشتم :

باید به آنها بگویید که ممکن است در اینترنت تصاویر و فیلم هایی با محتوای جنسی را مخفیانه تماشا کنند که آن ها مانند فیلم های اکشن است و در دنیای واقعی اصلا بدین گونه نیست.

تربیت فرزند
خودارضایی فرزندان

نکته ی نهم :

به نوجوانتان بگویید خودارضایی فقط باید در مواقعی رخ بدهد که خودت کاملا متوجه ی تنش جنسیت هستی اما هرگز در مواقع عصبانیت یا مواقعی که بی حوصله ای و یا استرس دارید نباید انجام شود زیرا به شدت می تواند به این رفتار عادت کند و معتادش شود.

نکته ی دهم :

بسیاری از آزارهای جنسی که بر روی کودکان صورت می گیرد توسط افرادی رخ می دهد که بصورت سالمی به تنش جنسی شان پاسخ داده نشده ، بنابراین رفتار خودارضایی می تواند فرد را از تهاجم یا تعرض به کودکان باز دارد.

نکته ی آخر:

  • اگر به هر دلیلی نمی توانید چنین فضایی را برای گفتگو با فرزندتان فراهم کنید حتما از یک متخصص روانشناس کمک بخواهید تا این اطلاعات را در اختیار فرزندتان قرار بدهد.

مرکز مشاوره ی روشا ارائه دهنده ی انواع خدمات مشاوره و روانشناسی به صورت حضوری و تلفنی پاسخگوی نیازهای شما در هر ساعت از شبانه روز می باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در همین صفحه تماس حاصل فرمایید.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست