درباره اوتیسم چه می دانید؟

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
ToysAutism.jpg

ابتلا به اوتیسم باعث ایجاد تفاوت اساسی می شود. با شناختن علائم و نشانه های اولیه ، می توانید به کودک خود در یادگیری ، رشد و شکوفایی کمک کنید.

آیا کودک من مبتلا به اوتیسم است؟

اوتیسم چیست؟ اوتیسم خود را از طریق طیفی از علائم بیان می کند. اختلال طیف اوتیسم در دوران نوزادی و اوایل کودکی بروز می دهد و باعث تأخیر در بسیاری از زمینه های اساسی رشد مانند یادگیری صحبت کردن ، بازی و تعامل با دیگران می شود. علائم و نشانه های اوتیسم نیز مانند اثرات آن متفاوت است. برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم فقط دارای نقایص خفیف هستند ، در حالی که برخی دیگر موانع بیشتری برای غلبه بر آنها دارند. با این حال ، هر کودک در طیف اوتیسم ، حداقل ، در سه زمینه زیر دارای مشکلات است:

 •  ناتوانی در برقراری ارتباط کلامی و غیر کلامی
 • عدم توانایی ارتباط با دیگران و دنیای اطرافشان
 • نا توانی در فکر کردن و رفتار انعطاف پذیر

بین پزشکان ، والدین و متخصصان نظرات مختلفی وجود دارد که علت ایجاد اوتیسم و ​​بهترین راه درمان آن چیست. با این حال ، یک واقعیت وجود دارد که همه در مورد آن موافق هستند: مداخله زودهنگام و فشرده تاثیرگذار است. مهم نیست که سن کودک شما چقدر است ، امید خود را از دست ندهید. درمان می تواند اثرات این اختلال را کاهش دهد و به فرزند شما در پیشرفت و رشد کمک کند.

 

چگونه والدین می توانند علائم هشدار دهنده را مشاهده کنند؟

به عنوان والدین ، ​​شما در بهترین موقعیت هستید تا اولین نشانه های هشدار دهنده اوتیسم را تشخیص دهید. شما فرزند خود را بهتر از هر شخص دیگری می شناسید و رفتارها و سؤالاتی را مشاهده می کنید که یک پزشک متخصص اطفال ، در یک بازدید سریع پانزده دقیقه ای ، ممکن است فرصتی برای دیدن نداشته باشد. نکته اصلی این است که خودتان را آموزش دهید تا بدانید که چه چیزی عادی است و چه چیزی نیست.

رشد فرزندتان را زیر نظر بگیرید. اوتیسم انواع مختلفی از تاخیرهای رشدی را شامل می شود ، بنابراین توجه دقیق به اینکه چه زمانی کودک شما در حال دستیابی به نقاط عطف اجتماعی ، عاطفی و شناختی است ، یک روش مؤثر برای کشف زود هنگام این مشکل است. در حالی که تأخیرهای رشد به طور خودکار به اوتیسم اشاره نمی کند ، ممکن است خطر افزایش یافته را نشان دهد.اگر نگران هستید اقدام کنید. هر کودکی با سرعتی متفاوت رشد می کند ، بنابراین اگر کودک شما کمی دیر صحبت یا راه رفتن کند ، نیازی به وحشت ندارید. اما اگر فرزند شما متناسب با سن و سال خود نقاط عطف را برآورده نمی کند ، یا به موردی مشکوک هستید ، فوراً نگرانی های خود را با روانشناس و مشاور کودک خود در میان بگذارید. صبر نکنید.

 

رویکرد انتظار و مشاهده را قبول نکنید.

به والدین نگران گفته می شود ، “نگران نباشید” یا “صبر کنید و ببینید”. اما انتظار بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. شما در سنی که فرزند شما بهترین فرصت برای بهبود دارد، وقت با ارزش خود را از دست می دهید. علاوه بر این ، چه تأخیر ناشی از اوتیسم باشد و یا برخی عوامل دیگر ، بچه های با تاخیر در رشد احتمالاً نمی توانند مشکل خود را حل و فصل کنند.

 

به غرایز خود اعتماد کنید.

در حالت ایده آل ، پزشک فرزند شما نگرانی های شما را جدی می گیرد و ارزیابی کامل از اوتیسم یا سایر تاخیرهای رشد را انجام می دهد. اما گاهی اوقات ، حتی پزشکان ماهر نیز مشکلات را دست کم می گیرند. اگر به شما می گوید اشتباه است و صبور باشید ، به شک و شبهه های خود گوش دهید. قرار ملاقات پیگیری با پزشک را تعیین کنید یا حتی می توانید به یک روانشناس دیگر مراجعه نمایید.

 

نشانه های اوتیسم

علائم و نشانه های اوتیسم در نوزادان و کودکان نوپا

اگر اوتیسم در دوران نوزادی تشخیص داده شود، درمان می تواند از انعطاف پذیری قابل توجه مغز کودک بهره ببرد. اگرچه تشخیص اوتیسم قبل از 24 ماه دشوار است ، اما علائم اغلب بین 12 تا 18 ماه رخ می دهد. اگر علائم تا 18 ماهگی تشخیص داده شود ، درمان فشرده ممکن است به بازگرداندن مغز و برگرداندن علائم کمک کند.

اولین نشانه های اوتیسم شامل عدم وجود رفتارهای معمولی است – نه وجود رفتارهای غیرعادی – بنابراین تشخیص آنها می تواند سخت باشد. در بعضی موارد ، اولین علائم اوتیسم حتی به عنوان علائم “کودک خوب” تعبیر می شود ، زیرا ممکن است نوزاد آرام ، مستقل و کم دردسر باشد. با این حال ، اگر می دانید به دنبال چه چیزی باشید ، می توانید علائم هشدار دهنده را زود متوجه شوید. برخی از نوزادان مبتلا به اوتیسم به نوازش پاسخ نمی دهند و یا هنگام تغذیه به مادران خود نگاه نمی کند.

 

زنگ خطر های اولیه

واکنش هایی که کودک مبتلا به اوتیسم انجام نمیدهد. 

 • تماس چشمی برقرار می کند ، مانند نگاه کردن به شما هنگام تغذیه یا لبخند زدن در پاسخ به لبخند شما
 • به نام خودش یا به صدای آشنا پاسخ می دهد
 • اشیاء را به صورت بصری دنبال می کند
 • در پاسخ به خداحافظی دست تکان میدهد ، یا از حرکات دیگر برای برقراری ارتباط استفاده می کند
 • برای جلب توجه سر و صداهای مخصوص به خود را ایجاد می کند
 • ابتکار یا پاسخ دادن به نوازش یا واکنش برای رسیدن به وسیله مورد نظر
 • با افراد دیگر بازی می کند یا علاقه و لذت خود را به اشتراک می گذارد

 

علائم و نشانه های اوتیسم در کودکان

با بزرگتر شدن کودکان ، علائم خطر برای اوتیسم متنوع تر می شوند. علائم و نشانه های هشدار دهنده زیادی وجود دارد ، اما آنها به طور معمول در مورد اختلال مهارت های اجتماعی ، مشکلات گفتاری و زبانی ، مشکلات ارتباطی غیر کلامی و رفتارهای انعطاف پذیر نیز به وجود می آیند.

 

مشکلات اجتماعی در کودکان اوتیسم

 • بی توجه یا بی اطلاع از افراد دیگر یا اتفاقات اطراف آنها
 • نمی داند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند ، بازی کند یا با آنها دوست شود
 • ترجیح می دهد که لمس یا نگه داشته نشود ، یا نوازش نشود
 • در بازی های گروهی شرکت نمی کند و رفتارهای خلاقانه در هنگام بازی با اسباب بازی ها انجام نمی دهد
 • در درک احساسات یا صحبت کردن در مورد آنها مشکل دارد به نظر می رسد وقتی دیگران با او صحبت می کنند ، گوش نمی دهد
 • علائق یا دستاوردهایش را با دیگران به اشتراک نمی گذارد (نقاشی ،بازی با اسباب بازی)  تعامل اجتماعی اساسی برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می تواند دشوار باشد. به نظر می رسد بسیاری از بچه ها در طیف اوتیسم ترجیح می دهند در دنیای خود زندگی کنند و از دیگران دور باشند.

 

علل اوتیسم

در گذشته ، اکثر دانشمندان معتقد بودند که اوتیسم بیشتر در اثر عوامل ژنتیکی ایجاد می شود. اما پیشگام تحقیقات جدید نشان می دهد که عوامل محیطی نیز ممکن است در رشد اوتیسم مهم باشند.توجه به این نکته مهم است که محیط ، در این زمینه ، به معنای هر چیزی در خارج از بدن است. این محدود به مواردی مانند آلودگی یا سموم موجود در جو نمی شود. در حقیقت ، به نظر می رسد یکی از مهمترین محیط ها ، محیط قبل از تولد است.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست