مشکلات دوران بلوغ و نوجوانی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
jordan-mcdonald-HOI-sSlETkc-unsplash-1200x800.jpg

پدیده ای قابل ملاحظه که در مرحله ای از نوجوانی اتفاق می افتد و از آن به نوعی تعبیر به بحران می کنند، بلوغ نام دارد. در واقع دوران بلوغ به اولین مرحله نوجوانی اطلاق می گردد؛ یعنی آن زمان که بلوغ جنسی بارز می شود. ورود به مرحله نوجوانی منجر به افزایش فعالیت غده ی هیپوفیز به صورتی می شود که هورمون هایی را که قبلاً ترشح نمی کرد، ترشح کند. ترشح این هورمون ها، به نوبه ی خود منجر به فعالیت غدد داخلی دیگر شده، مثل هورمون های جنسی و هورمون های رشد. این هورمون ها و هورمون های دیگر از راه های پیچیده ای با هم در کنش متقابل هستند تا پیشروی منظم رشد جسمانی و فیزیولوژیکی را برانگیزند.

 

نوجوانی و دوران بلوغ جسمی و جنسی

تغییر و تحولات بلوغ در دختران و پسران چه هستند؟

امروزه با توجه به در دسترس بودن اینترنت ، موبایل و کامپیوترها ، اطلاعات خانواده ها و نوجوانان در مورد بلوغ و تغییرات آن دوران و هرچه که مربوط به دوره ی نوجوانی و ثبات و شکل گیری شخصیت می باشد تا حد زیادی پیشرفت کرده است.اما همچنان ما نیازمند اطلاعات به روز در این زمینه ی مهم به عنوان والد هستیم تا بتوانیم تعارضات را هرچه بهتر و بیشتر مدیریت نماییم.

دوران بلوغ

دوران بلوغ برای دختران

این دوره برای دختر خانم ها معمولا زودتر از آقا پسرها اتقاق می افتد ،اما به طور معمول اتفاقی که برای دختر خانم ها رخ می دهد و آنها را وارد مرحله ی جدیدی از رشد می نماید عادت ماهانه یا پریود می باشد.

پریود یا عادت ماهانه همان خونریزی ماهیانه خانم های بالغ به فاصله ی زمانی ۲۱ تا ۳۵ روز می باشد .عواملی مانند تغذیه ، آب و هوا ، استرس و اضطراب ، فعالیتها ی روزمره و تمرینات ورزشی و …. می توانند بر روی زمان پریود و یا شدت خونریزی اثر گذار باشند.

ـ نشانه‌های بلوغ یا صفات ثانویه جنسی دختران عبارتند از:

ـ رشد پستانها

ـ رویش مو در اطراف اندام‌های تناسلی

ـ رویش موی زیر بغل و گاهی اوقات روی ران ها و ما بین پستان ها

ـ زنانه شدن صدا

ـ افزایش و توزیع چربی در بدن

دوران بلوغ

دوران بلوغ برای پسران

مهم ترین نکته برای پسران در این دوره احتلام شبانه می باشد و عبارت است از خارج شدن منی از اندام تناسلی در هنگام خواب ،که ممکن است ذهن فرد در خواب صحنهی جنسی را شبیه‌سازی کرده باشد و یا در برخی مواقع این صحنه شبیه‌سازی نمی‌گردد و به دلیل تولید بیش از اندازه بدن ، خود آن اقدام به تخلیه منی می‌نماید.(همانند کیسه ی ادرار که هر زمان پر می شود بدن به ما هشدار می دهد).

نشانه‌های بلوغ در پسران نیز عبارتند از:

ـ رشد بیضه، ترشح هورمون‌های جنسی و افزایش تولید اسپرم

ـ رشد آلت تناسلی

ـ رویش موی صورت (ریش و سبیل)

ـ رویش مو در پائین شکم و اطراف اندام‌های جنسی

ـ رویش مو در زیر بغل

ـ تغییر در صدا و کلفت شدن یا مردانه شدن آن

ـ رشد بدنی و تغییرات جسمانی

 

نوجوان بلوغ را تجربه می کند و تنها با دانش از وقایع این دوران است که او می تواند به خوبی از تغییرات روحی و جسمی خود استقبال کند و از آن یک فرصت در جهت رشد مهیا کند. جوان خود را در میان انبوهی از نیازهای جدید و احساسات نو می بیند، تغییراتی که به خودی خود ذاتی مقدس دارد و هدفش آماده سازی انسان برای برعهده گرفتن مسئولیتهای زندگی اجتماعی و خانوادگی است.

 

انواع بلوغ

ـ بلوغ جسمانی:

تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی در بدن کودک. (بلوغ جسمانی معمولا نخستین بلوغ است)

ـ بلوغ روانی:

تغییرات روانشناختی و شخصیتی در سنین نوجوانی و جوانی که باعث گذار از کودکی به بزرگسالی می شود.

ـ بلوغ اجتماعی:

تکمیل و مشخص شدن جایگاه اجتماعی فرد در جامعه و کارکرد وی.

ـ بلوغ هیجانی:

سنی که در آن فرد توانایی کنترل هیجانات و احساسات خود را پیدا می کند.

ـ بلوغ جنسی:

فرد در این حالت توانایی تولید مثل پیدا می کند.

 

همه چیز در مورد نوجوانی و بلوغ

نوجوانی زمان اکتساب باروری،اکتساب خصوصیات عاطفی هیجانی بزرگسالی، زمان کسب هویت فردی و اجتماعی و … میباشد. بلوغ فیزیکی،روانی و عاطفی درنوجوانی متحول شده و ادامه می یابد. بسیاری از مشکلات جسمانی،روانی،اجتماعی و رفتارهای ناسالم ریشه در زمان نوجوانی دارند. ازدواج های ناموفق،حاملگی های پرخطر، مرگ و میر ها، عادات و رفتارهای ناسالم از این زمان شدت می گیرند.

 تحقیقات نشان می دهندکه بیشتر افراد سیگاری اولین سیگار را در زمان بلوغ تجربه کرده اند.

توجه داشته باشیم که نوجوان در سنین بلوغ نیاز مبرمی به اطلاعات صحیح در زمینه بدن و سلامت خوددارد . بدیهی است اگر نوجوان اطلاعات صحیح رااز منابع سالم دریافت نکند،اطلاعات خود راازمنابع ناسالم کسب خواهد کرد ودر این صورت صدمات طولانی مدت خواهد دید.

 

وظایف والدین در دوران بلوغ

سخنی با پدر ومادرها:

شناخت نوجوان کار چندان آسانی نیست، بیشترین تجربه هایی که در گذشته کارساز بود، امروز کارآیی خود را از دست داده و عصر تکنولوژی همه چیزرا در هم ریخته است. اختراعات ، ابداعات و اکتشافات گوناگون، در گوشه و کنار جهان ، روی افکار نوجوانان تاثیر گذاشته است ، بطوریکه نوجوان اکنون با دیدی متفاوت به مسایل پیرامون خود می نگرد.برای مثال: نوجوان در گذشته به لباس ، اهمیت چندانی نمی داد، کافی بود پوشاکی مناسب بر تن داشته باشد؛ ولی امروز، نوع لباس، رنگ ، طرز دوخت و حتی دکمه های آن مورد توجه وی قرار دارد.

 

نقش والدین در دوران بلوغ

  • احترام به نوجوان
  • ابراز علاقه و محبت به نوجوان،به ترتیبی که نوجوان خود را شایسته دوست داشتن احساس کند.
  • درکنار او و نه درمقابل اوبودن.
  • دوست بودن با نوجوان به جای ارباب و دشمن اوبودن.
  • ایجاد عزت نفس در نوجوان.
  • و ….

مشاوره تلفنی نوجوان و مشورت با افراد متخصص در این زمینه ، به شما این امکان را می دهد که تمامی نکات لازم درباره ی دوران بلوغ را فرا گیرید تا بتوانید کانون خانوادگی خود را همواره گرم و صمیمی نگه دارید.

مجموعه روشا مشاور آماده ی میزبانی از شما و فرزندان عزیزتان در هر روز و زمانی که شما بخواهید.

برای تعیین وقت مشاوره حضوری نوجوان می توانید به منوی رزرو آنلاین نیز مراجعه نمایید.

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست