مشاوره تلفنی مشکلات رفتاری نوجوانان

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
scott-webb-O0T1SIgHAfM-unsplash-1200x800.jpg

یکی از حساس ترین و مهمترین دوره های زندگی در هر رشد فرد، نوجوانی است. این برهه ی حساس زندگی بر تمامی اختلالات روانی – رفتاری فرد در آینده تاثیر گذار بوده و به همین جهت توجه به مسائل و مشکلات رفتاری نوجوانان و شیوه صحیح مواجه با آنها، همواره از اهمیت و دقت فراوانی برخوردار بوده است. در این مقاله ما قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در باب اهمیت سن نوجوانانی، انواع مشکلات نوجوانان، راهکارهای صحیح والدین برای مواجه با آن ها و … در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم.

 

نوجوانی

مرحله ای از مراحل تحول و رشد انسان است که محدوده سنی آنرا بین 11-12 سالگی تا 18-19 سالگی می دانند. البته این محدوده سنی به زعم برخی صاحب نظران به 3 مرحله ابتدای نوجوانی از 11 تا 15 سالگی؛ اواسط نوجوانی 14 تا 17 سالگی و اواخر نوجوانی از 17 سالگی به بعد تا 18 یا 19 سالگی تقسیم می شود. این مرحله را  با رشد سریع قد و وزن و تغییرات فیزیولوژیکی متناسب می دانند که البته جنبه های روان شناختی و ارتباطی نوجوان نیز در این دوره، تغییرات قابل توجهی خواهد داشت.

 

مشکلات رفتاری نوجوانان

در دوران نوجوانی و تنش های مربوط به آن، 4 عامل نقش دارند:

نوجوان، والدین، استرس و سبک های فرزندپروری.

 

ـ عامل اول به این اشاره دارد که ویژگی های نوجوان مانند : هیجان خواهی بالا، نیاز بیشتر به استقلال و مشکلاتی از بدو تولد مانند: بیش فعالی/ نقص توجه و خلق و خو، در کیفیت دوران نوجوانی تاثیر دارند.

ـ عامل دوم به این اشاره دارد که ویژگی ها و شخصیت والدین مانند: نیاز به کنترل کنندگی، وسواس، اضطراب و باورهای آن ها در تعامل با نوجوانشان تاثیر گذار است.

عامل بعدی استرس است : استرس، هم در والدین و هم در نوجوان، نقش مهمی در این میان ایفا می کنند.

استرس های والدین عبارتند از: تعارض با همسر، استرس شغلی، مشکلات مالی و حقوقی و استرس والدینی.

استرس های نوجوانان عبارتند از : عملکرد تحصیلی، تعامل با همسالان و خانواده، مورد قلدری واقع شدن و تعارض با مراجع قدرت مانند مسئولین مدرسه.

ـ یکی دیگر از مواردی که در دوران نوجوانی فرزندان بسیار مهم است، سبک فرزندپروری است. 4 نوع سبک فرزندپروری رایج در دنیا وجود دارد: مستبدانه ، مقتدرانه، آزادانه و طرد کننده .

 

راهکارهای بهبود تعامل والدین و نوجوان

ـ از جمله راهکارهای بهبود تعامل والد و نوجوان، افزایش کیفیت تعامل کلامی والد-نوجوان است.

در تسهیل روابط بین والدین و نوجوان، اولین قدم توجه به کیفیت تعاملات کلامی بین آن هاست؛ یعنی اینکه آن ها چگونه با هم صحبت می کنند.

در تعامل با نوجوان تعدادی “نباید” وجود دارد:

ـ نوجوان خود را با هیچ فرد دیگری مقایسه نکنید؛

به صورت مداوم او را نصیحت نکنید؛ وقتی در حال صحبت کردن در مورد مشکلاتش با شماست، زود هنگام راه حل ارائه نکنید؛ درخواست های خود را مدام تکرار نکنید؛ به آن ها برچسب نزنید؛ آن ها را ناتوان و بی کفایت نبینید؛ با عینک منفی به آن ها نگاه نکنید؛ دائما جهت دهی نکنید( مثلا اینکه اول این کار را انجام بده ، بعد آن کار را)؛ با آن ها با پرخاشگری صحبت نکنید و در مجموع با احترام و آرامش صحبت کنید.

 

مشکلات رفتاری نوجوانان

تعارض های والدین و نوجوان

در تعارضهایی که بین والدین و نوجوانان در مورد چهارچوب های اخلاقی و اصول ارزشی خانواده وجود دارد توجه به موارد زیر ضروری است :

–  باید بدانیم که والدین و نوجوانان از لحاظ تحولی در سنین متفاوتی هستند. والدین اصول خود را به عنوان واقعیتهای محض میبینند، در حالیکه برای نوجوانان همه چیز مانند یک فرض است. لذا فرضیه سازی و زیر سوال بردن چهار چوبهای خانواده به قصد تعارض و سرکشی نیست، بلکه صرفا دوره ای از تحول و بلوغ آنها محسوب میشود.

–  والدین سعی می کنند در مورد رعایت ارزشهای اخلاقی از جانب نوجوانها صرفا از تشویق و تنبیه استفاده کنند و این در حالیست که رعایت اصول اخلاقی باید از طریق ایجاد آگاهی رخ دهد، نه صرفا کنترل رفتار از طریق پیامدهای آن.

– اگر فرزند شما به باورهای شما شک میکند و آنها را به چالش میکشد این را به فال نیک بگیرید؛ زیرا بدین معناست که فرزند شما می اندیشد، فکر میکند و تلاش میکند به سطوح بالاتری از تفکر دست یابد.

 

راه حل های تعارض ها بین والدین و نوجوان

١-  در جلسه شناسایی راه حلها به همه افراد فرصت پیشنهاد و ارائه نظر بدهیم.

٢- اصل ‘زیر آستانه’ را رعایت کنیم. یعنی اگر می بینیم اوضاع خوب پیش نمیرود و اگر جلسه را ادامه دهیم ممکن است به مشاجره بینجامد بهتر است با خلق خوب جلسه را خاتمه دهیم و آن را به زمان دیگری موکول کنیم.

٣- بعد از اتمام هر جلسه حتما اعضای خانواده، از جمله خودتان، را به خاطر اینکه توانسته اید منظم و هدفمند به حل مساله بپردازید تشویق کنید.

۴- در حل مساله شوخ طبع و خوش برخورد باشید.

۵- سعی کنید بین ٨ تا ١٢ راه حل پیدا کنید.

۶- روی راه حل خود اصرار نداشته باشید.

٧- در مورد راه حل ها در مرحله ی اول اصلا قضاوت نکنید.

مشکلات رفتاری نوجوانان

چگونگی تعامل با نوجوان

در مورد تعامل با نوجوانان، استفاده از تکنیکهای مدیریت رفتار قطعا یکی از راهکارهای اصلی است.

ـ بیرون رفتن نوجوان با دوستانش را میتوانید جزو امتیازهای او قرار دهید.

ـ در خانواده هایی که پدر اعتیاد دارد پیشنهاد میشود مادر از مشاوره های فردی و سپس از تکنیکهای مدیریت رفتار استفاده کند .

ـ از همان ابتدای کودکی تا رسیدن به سنین حساس نوجوانی به استعدادیابی فرزندتان بسیار اهمیت دهید تا حس نادیده گرفتن را از او کاملا دور کنید.

ـ خریدن گوشی برای نوجوان میتواند جزو هدیه های او باشد، اما میزان استفاده از آن و چگونگی اش جزو امتیازهای اوست، یعنی باید برای داشتن آنها ابتدا به فعالیتهای روزانه خود عمل کند.

ـ اگر فرزندتان مورد قلدری قرار میگیرد موضوع عزت نفس او را جدی بگیرید و  لازم است حتما با یک متخصص و روانشناس نوجوانان در این زمینه صحبت نمایید.

مواردی که به آنها در این مقاله اشاره شد موضوعات مورد سوال عده ی زیادی از شما والدین عزیز بود.برای درخواست توضیحات تکمیلی با روانشناسان ما تماس حاصل نمایید تا هر آنچه مد نظرتان است پرسش نمایید.

مشاوره روانشناسی نوجوان در دنیای امروز برای والدین به عنوان یکی از مهم ترین الویت های زندگی شان تبدیل شده است.در این مورد خاص توصیه ی تیم روانشناسان مجموعه ی روشا مشاور به شما والدین گرامی پیگیری های مداوم و مستمر برای آرامش خودتان و فرزندان دلبندتان می باشد.

با ما تماس بگیرید. مشکلات شما تنها با شنیدن چند نکته ی مهم قابل بررسی و حل می باشند.

مشاوره حضوری نوجوان نیز خدمتی دیگر برای شما همراهان گرامی و همیشگی برای مراجعه به همراه فرزندان عزیزتان.

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست