نکات مهم تربیتی برای والدین

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
تربیت-کودک.jpg

 یکی از نکات تربیتی کودک این است که برای کودک زیر 7سال خود ، کاغذی به دیوار بزنید .هر بار که فرزندان کار درست و خوبی انجام می دهند و یا اشتباهاتش را تکرار نمی کند به او استیکر جایزه بدهید و تعیین کنید مثلا هر 20 استیکر یک جایزه دارد. این گونه هم کار خوب را به او آموختید ، هم صبر را به او می آموزید ، هم با اشتیاق به حرف شما گوش می دهد و هم مکانیزم دفاعی نخواهد داشت ،و از همه مهم تر اینکه با تاخیر انداختن لذت باعث موفقیت در بزرگسالی خواهد شد. نگران بد عادت شدن فرزندتان نباشید زیرا رشوه یعنی جایزه دادن به کار بد کودک مثل جیغ کشیدن و گریه کردن .

پاداش همیشه بهترین و سریع ترین را ه حل است.

 

جدول تشویق
جدول کارهای خوب
  • بی توجهی فعال

قانون دوم تربیت ، بی توجهی به کار بد اما بی خطر کودک است. توجه به کارهای بی خطر کودک نوعی تشویق کودک برای انجام آن کارهاست .بنابراین کودکی که حرف بد می زند ، در مقابل نه شنیدن خودش را می زند یا جیغ و داد می کند ، دست در بینی خود میکند یا تف می اندازد ،  بهترین راه اینست که یکبار نه بگویید و نشان بدهید مخالف کار او هستید و بعد آگاهانه بی توجهی کنید. بی توجهی فعال یکی از بزرگترین اساس موفقیت در تربیت کودکان مخصوصا کودکان نوپا است.

بی توجهی فعال
بی توجهی فعال
  • توقف کار بد

قانون سوم تربیت : زمانی که فرزندتان کار بدی میکند که به خود یا دیگری آسیب میزند یا به حق کسی تجاوز میکند باید او را متوقف کنید ، اما کلید طلایی موفقیتتان این است که به بهانه ی متوقف کردن فرزندتان به حق او تجاوز نکنید ، یا از روی عصبانیت تنبیه نکنید. اگر فرزندتان کتک میزند باید کنارش حضور داشته باشید ، دستش را بگیرید محکم اما بدون خشونت به او نه بگویید.

توقف کار بد
توقف کار بد
  • حرف گوش نمی کند

یکی از دلایلی که بچه ها حرف گوش نمیکنند این است که میدانند این کار آنها نقطه ضعف شماست. این موجودات کوچک که به دنبال استقلال هستند همیشه در حال چک کردن شما هستند و این شمایید که وارد بازی آنها میشوید . اگر نشان بدهید از رفتار فرزندتان به هم میریزد ، عصبانی میشوید ، داد بزنید ، تنبیه کنید ،در تربیت کودک اقتداری نخواهید داشت. بچه ها والدین مقتدر میخواهند ، تا بتوانند به آنها اعتماد کنند.

گوش نکردن کودک

_ اگر فرزندتان اعتنایی به حرف شما نمیکند و کار خودش را میکند:

 قدم اول :

زمان بهتر را انتخاب کنید، وقتی غرق بازی یا تماشای تلویزیون است زمان مناسبی نیست.

قدم دوم :

به جای داد زدن که باعث میشود هر روز بیشتر و بلندتر داد بزنید ، زمانی که اعتنا نمیکند کنارش بروید شانه اش را بگیرید و با ملایمت  به سمت خودتان برگردانید.

قدم سوم :

رفتار شما باید مقتدرانه باشد .عصبانیت و غر زدن و دعوا کردن نشانه ی ضعف است. محکم اما آرام و مهربان با فرزندتان صحبت کنید.

 

  • ماسک ضد لجبازی

مادر دانا ، یک اسلحه ی مهم را همیشه همراه دارد ، ماسک بی تفاوتی. بچه ها بدون غرض و از روی طبیعت کودکانه خود همیشه در حال محک زدن قدرت خود بر روی والدین خود هستند. پدر و مادر دانا به فرزندش این پیام را نمیدهد که فلان کار تو مرا بهم میریزد و من در مقابل این کار تو ضعیف هستم . والدین همچنین تمام مدت با توضیحات طولانی سعی در قانع کردن فرزند خود ندارند.اگر کار فرزندتان بی خطر و ضرر است بی توجهی کنید ، اگر خطرناک است با خونسردی و محکمی به او تذکر دهید.

 

  • نه گفتن بدون لجبازی

ابتدا باید شرایط خطرناک را شناسایی و ایمن کنید.خانه را برای فرزندتان امن کنید.به کودکان نوپا ، فقط زمانی نه بگویید که کار خطرناکی انجام میدهند یا باعث آسیب زدن به خود یا دیگران میشوند. مثلا زمانی که هل میدهد ، می زند ، چنگ می اندازد و … محکم نه بگویید و در صورت ادامه چند ثانیه اخم کنید.برای کارهای خطرناک دیگر مانند بالا رفتن از میز ، پریدن روی مبل ، چاقو خواستن و … حواس فرزندتان را پرت کنید و با هیجان کار جالب دیگری را پیشنهاد بدهید.

در صحبت با فرزندتان از کلمات مثبت استفاده کنید : ((نگویید غر نزن ،بگویید با صدای معمولی صحبت کن)) ، ((نگویید ندو ، بگویید آرام راه برو)) ، ((نگویید اخم نکن زشت میشی ، بگید بیا جلو آینه لبخند بزن ببین چه قدر قشنگ تر میشی)).

روی کارهای خوب و مثبت تاکید کنید ، نه روی کارهای ناپسند فرزندتان. کلمات شما بسیار قدرتمند هستند و تبدیل به صدای ذهن فرزندتان میشوند و شخصیت او را میسازند ، از آن ها به درستی استفاده کنید.

  • قرنطینه تربیتی

وقتی فرزندتان در جمع بدرفتاری میکند ، معمولا به دو دلیل است : یا گرسنه ، خسته ، کلافه و بی حوصله است ، یا به دنبال توجه گرفتن است. بهترین روش استفاده از قرنطینه ی تربیتی است یعنی فرزندتان را از جمع خارج کنید. اگر به دنبال توجه است با این روش توجه را از او میگیرید. این روش هم به شما کمک می کند زیر نگاه دیگران معذب نباشید و بتوانید مسلط باشید و هم به فرزندتان کمک میکند آرام شود.

برای آنکه بتوانیم فرزندانی با روان سالم تر تربیت کنیم نیاز به کمک و راهنمایی بیشتر داریم . همین حالا برای ملاقات حضوری با مشاور کودک و یا مشاوره تلفنی کودک با شماره های مجموعه تماس حاصل فرمایید.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست