همه چیز درباره دروغگویی در کودکان

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
how-to-teach-kids-to-stop-lying-960x1280-1.jpg

وقتی فرزندتان به شما دروغ می گوید ، طبیعی است که احساس خیانت ، صدمه ، عصبانی بودن و ناامیدی کنید. اما حقیقت بهتر است بدانید، دروغگویی در کودکان یک مشکل رفتاری عادی است. باید به آن توجه شود ، اما برای اکثر بچه ها ، این یک نقص در شخصیت او و مشکل اخلاقی نیست.

درحقیقت ، دروغ گفتن روشی نابالغ و ناکارآمد است که آنها برای حل مسئله انتخاب می کنند. فرزند شما به جای حل یک مشکل اساسی ، در مورد آن دروغ می گوید.

اگر فرزند شما وظایف خود را انجام نداده است ، او با دروغ گفتن و فریب دادن  شما این مشکل را حل می کند. اگر فرزند شما در زمان تایین شده به خانه نمی آید ، او در مورد این دلیل دروغ می گوید. دروغ گفتن برای جلوگیری از عواقب به جای مواجهه با آنها استفاده می شود.

من معتقدم که در مورد کودکان ، دروغ گفتن به عنوان یک مهارت حل مسئله معیوب بکار گرفته می شود. این وظیفه ما به عنوان والدین است که به فرزندانمان بیاموزیم که چگونه این مشکلات را با روشهای سازنده تر حل کنند.در این مقاله دلایل مختلفی را برای دروغ گفتن کودکان و نحوه برخورد با شرایط خاص کودک دروغگو توضیح می دهم.

 

دلایل دروغگویی در کودکان

بچه ها برای جلوگیری از مشکل دروغ می گویند

بیشتر اوقات ، بچه ها برای جلوگیری از دردسر دروغ می گویند. بیایید بگوییم که آنها خود را به یک مجرم تبدیل کرده اند زیرا آنها کاری را انجام داده اند که نباید انجام می دادند. شاید آنها یک قانون را شکستند ، یا کاری را که قرار بود انجام دهند مانند کارهای خود انجام ندادند. اگر آنها به جای تحمل عواقب ، انتخاب دیگری برای این کار نداشته باشند ، دروغ می گویند که دچار مشکل نشوند.

همچنین ، دلیل دیگر دروغ گفتن بچه ها این است که آنها روش دیگری برای مقابله با یک مشکل یا چالش را ندارند. بعضی اوقات این تنها راهی است که آنها می دانند چگونه می توانند مشکلی را حل کنند. این یک مهارت برای محافظت از خود است ، هرچند یک مهارت معیوب است.

دروغگویی در کودکان

 

کودکان می خواهند خود را از والدین جدا کنند

بعضی اوقات بچه ها از دروغ گفتن به عنوان روشی برای جدا کردن بخشی از زندگی خود از والدین استفاده می کنند. در روانشناسی ، ما این را تشکیل شخصیت می نامیم ، و کاملاً طبیعی است.

بعضی اوقات حتی به نظر می رسد که آنها دروغ های بی مورد راجع به چیزهایی که بی اهمیت به نظر می رسند می گویند. این می تواند باعث ناراحتی والدین شود. و البته بچه ها وقتی دروغ می گویند که قوانین خانه خیلی سخت است و آنها تصمیم می گیرند از آنها سرپیچی کنند دروغ می گویند.

 

کودکان برای ایجاد هویت دروغ می گویند

بچه ها برای ایجاد هویت از دروغگویی استفاده می کنند ، حتی اگر این هویت نادرست باشد. این کار می تواند برای تحت تأثیر قرار دادن همسالانشان انجام شود ، شاید در پاسخ به فشار همسالان. ممکن است کودک شما در مورد کارهایی که می گوید انجام داده است (که انجام نداده) به همسالان خود دروغ بگوید تا خود را مهم تر جلوه دهد. این یک امر غیر عادی نیست و همه ما بزرگسالانی را می شناسیم که هنوز این کار را به شیوه های دیگری انجام می دهند.

 

دروغگویی کودکان می تواند بخاطر جلب توجه باشد.

هنگامی که فرزند شما در دوران کودکی به سر می برد ، و دروغ ها بی اهمیت هستند ، این رفتار ممکن است تنها راه جلب توجه او باشد و در این سن طبیعی است. همچنین کودکان در طول بازی تخیلی داستان می سازند. این کار دروغگویی محسوب نمی شود ، بلکه راهی برای آنها است که بتوانند تصورات خود را درگیر کنند و به دنیای اطراف خود معنا ببخشند.

 

با دروغگویی در کودکان چگونه برخورد کنیم؟

  •  صداقت را تعریف کنید. زمانی را برای صحبت کردن با کودک خود در مورد را صداقت و معنای راستگویی و فواید آن در زندگی اختصاص دهید. به مثالها در کتابها ، زندگی واقعی و رفتار دیگران اشاره کنید. اگر کودک شما اشتباه کرد ، اما حقیقت را گفت ، برای این رفتار به فرزند خود پاداش دهید.
  • کودکان درک نمی کنند واقعیت ثابت است. آیا تا به حال امیدوار بوده اید که فقط با آرزو کردن می توانید چیزی را تغییر دهید؟ کودکان نه تنها به این امر امیدوار هستند ، بلکه معتقدند که یک واقعیت است. تا حدود هفت یا هشت سالگی ، کودکان معمولاً بین واقعیت و خیال پردازی نمی توانند تمایز قائل شوند و نمی دانند که واقعیت برای همیشه ثابت است. آنها فکر می کنند فکر کردن به آرزو واقعاً مؤثر است. آنها به ابر قهرمانان ، تک شاخها و توانایی آنها در تغییر واقعیت ها اعتقاد دارند. بنابراین وقتی می گویند که این کار را نکرده اند ، منظور آنها این است که آرزو می کنند که آنها این کار را نکرده باشند و در صدد هستند که این امر را درست کنند.
  • بین خیال و واقعیت فرق بگذارید. این به معنای به حداقل رساندن فانتزی نیست. این بدان معنی است که به کودکان کمک می کند تا بین خیال و واقعیت تمایز قایل شوند.
  • دروغ را توضیح دهید. درباره زمانهایی صحبت کنید که فکر می کنید دروغ گفتن اشکالی ندارد ، مانند زمانی که هدیه ای را که دوست ندارید دریافت کنید یا اینکه کسی احساس بهتری کند ، صحبت کنید. اگر در مقابل فرزندان خود دروغ می گویید (تا حد امکان سعی کنید اتفاق نیفتد) به توضیح مسئله بپردازید و دلیل خود را بگویید. آگاه باشید که منطقی که ارائه می دهید به عنوان درسی برای فرزندان شما خواهد بود.
  • برای فرزندتان یک الگو باشید. خواسته و یا ناخواسته ما الگوهای نقش پذیری فرزندانمان هستیم. اگر دروغ بگویید ، آنها نیز خواهند شد. اگر تقلب کنید ، آنها نیز انجام خواهند داد. اگر حقیقت را بگویید حتی وقتی دشوار باشد ، آنها نیز خواهند گفت.

 

شماره روشامشاور

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست