روش های مهار رفتارهای کودک پرخاشگر

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ 0
FightingChildren.jpg

بیشتر مردم گاهی احساس عصبانیت و پرخاشگری می کنند، کودکان نیز از این مسئله مستثنی نیستند. وقتی این احساسات ایجاد می شود ، بزرگسالان تمایل به کنترل بهتر بر رفتار خود دارند. با این حال ، کودک پرخاشگر ممکن است انرژی خود را به سمت رفتارهای خشونت آمیز مانند لگد زدن ، گاز گرفتن و سر و صدا کردن داشته باشند.

رفتار پرخاشگرانه می تواند یک بخش عادی از رشد کودک باشد. رفتار پرخاشگرانه در کودکان در سالهای پیش دبستانی شروع به از بین رفتن می کند.

گاهی اوقات ، پرخاشگری می تواند نشانه یک مشکل بسیار بزرگتر باشد. و در بعضی شرایط ممکن است کودک برای رفع مشکل به کمک روانشناس کودک نیاز داشته باشد.

 

دلایل رفتار تهاجمی کودکان

کودکان نوپا گاهی اوقات رفتار تهاجمی دارند زیرا فاقد مهارت کلامی برای برآورده کردن نیازهایشان هستند. کودکی که نمی تواند بگوید “این کار را نکن” وقتی برادرش اسباب بازی را از دست او بگیرد ، ممکن است برای ابراز نارضایتی خود از ضربه زدن استفاده کند.

کودکی که توانایی گفتن جمله ، “من الان عصبانی هستم” را ندارد ممکن است با لگد زدن به مادرش عصبانیت خود را نشان دهد.

اگر کودکی دریابد که اگر خواهرش را مورد اصابت قرار دهد ، او را تنها می گذارد ، ممکن است تصمیم بگیرد که ضربه زدن راهی خوب برای به دست آوردن آنچه می خواهد است.

بعضی اوقات ، کودکان به عنوان راهی برای امتحان کردن نحوه رسیدن به خواسته های خود به والدین خود ضربه می زنند. و اگر مؤثر باشد ، احتمالاً پرخاشگری بدتر می شود.

 به عنوان مثال ، اگر کودکی به مادرش پرخاشگری کند زیرا او اسباب بازی مورد نظر را برایش خریداری نمی کند و سرانجام مادرش اسباب بازی را به او تحویل می دهد ، کودک یاد می گیرد که ضربه زدن روش خوبی برای رسیدن به خواسته هایش است.

اگر فرزند شما تمایل به این نوع رفتارهای پرخاشگرانه دارد ، این وظیفه شماست که به او در مدیریت رفتار ، تفکر منطقی و توانایی ابراز احساسات خود به روشهای مناسب کمک کنید. در اینجا شش روش برای انجام این کار آمده است.

 

8 روش برای مهار رفتارهای کودک پرخاشگر

 

1.  محدودیت های قاطعانه و ثابت تعیین کنید.

کودکان باید بدانند چه رفتاری مجاز است و کدام مجاز نیست. اطمینان حاصل کنید که هرکسی که با فرزند شما ارتباط نزدیک دارد از قوانینی که تعیین کرده اید آگاه است و همچنین در صورت نمایش این رفتار ، از نحوه واکنش به این گونه رفتار آگاه است. کودکی که لگد یا ضربه میزند ، گاز می گیرد باید سریعاً مورد توبیخ قرار گیرد تا او دقیقاً متوجه شود چه رفتاراشتباهی انجام داده است.

 

2. به فرزند خود کمک کنید تا روشهای جدیدی برای مقابله با خشم خود پیدا کند.

او را ترغیب کنید که به جای دعوای فیزیکی، از کلمات برای بیان احساسات خود استفاده کند. با آرامش از فرزندتان بخواهید توضیح دهد که چه چیزی باعث عصبانیت وی شده است. صحبت با کودک پرخاشگر با این روش می تواند به اغلب آنها کمک کند تا کم کم خشونت فیزیکی را کنار گذاشته و آرام شوند. اگر فرزند شما نمی خواهد این مسئله را با شما در میان بگذارد ، ممکن است در شرایط دیگری احساس راحتی کند و با حیوان خانگی ، عروسک یا دوست خیالی خود صحبت کند. حتماً کودک خود را به خاطر انجام رفتارهای غیرخشونت آمیز تحسین کنید. به او بگویید که وقتی عصبانیت خود را با روشی مثبت بروز می دهد ، متوجه می شوید.

 

کودک پرخاشگر

 

3. کودک پرخاشگر را تحت کنترل خود قرار دهید.

کودکان توانایی ذاتی در کنترل رفتارهای خود ندارند. باید به آنها آموزش داده شود که هر وقت عصبانی هستند به خشونت های فیزیکی روی نیاورند. کودک برای رشد توانایی کنترل احساسات خود و فکر کردن در مورد اقدامات خود قبل از انجام دادن ، به راهنمایی والدین نیاز دارد.

 

4. خشن بودن در کودکان را تشویق نکنید.

در برخی خانواده ها ، خصوصاً در پسران ، پرخاشگری تشویق می شود. والدین اغلب برای تعریف یک کودک از کلمه قوی استفاده می کنند. این مسئله باعث می شود کودک احساس کند که برای جلب رضایت والدین باید رفتارهای خشونت آمیز انجام دهد.

 

5. برای اصلاح رفتار کودکان از تنبیه بدنی استفاده نکنید.

برخی از والدین به عنوان تنبیه فرزند خود از خشونت فیزیکی استفاده می کنند. کودکی که تنبیه بدنی داشته باشد می تواند باور کند که این روش صحیح برخورد با افرادی است که از رفتار آنها خوشش نمی آید. تنبیه بدنی می تواند پرخاشگری کودک نسبت به دیگران را بسیار تقویت کند.

 

6. خلق و خوی خود را کنترل کنید.

بگذارید بچه های شما شاهد درگیری هایی باشند که در خانه شما بوجود می آیند و به طور مسالمت آمیز حل می شوند. کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند. روشی که شما با عصبانیت و خشم خود مواجه می شوید فرزندتان را تحت تأثیر قرار می دهد. از مهارت های مقابله ای مثبت استفاده کنید – مانند انجام کاری که باعث آرامش شما شود یا از یک موقعیت ناامیدکننده دور شوید و احتمالاً فرزند شما نیز همین کار را خواهد کرد.

 

7. یک روش خلاقانه پیدا کنید.

در هنگام عصبانیت کودک پرخاشگر را ترغیب کنید که از یک فعالیت جایگزین به جای خشونت فیزیکی استفاده کنند. بچه ها می توانند مقداری آب بخورند، به طور معکوس اعداد را بشمارند، یک بالش را مشت کنند ، به اتاقشان بروند و به فعالیتی که علاقه دارند بپردازند. دویدن در حیاط یا محوطه اطراف خانه و پیاده روی نیز ممکن است کمک کند. ترغیب کودک به انجام کارهایی که از انجام آن لذت می برد – نقاشی ، بازی با اسباب بازی ها ، خواندن یا تماشای برنامه مورد علاقه. همچنین می توانید نحوه تمرکز بر روی افکار در هنگام عصبانیت را به او یاد دهید.

 

8- آسایش و محبت را به او هدیه دهید.

به فرزند کوچک خود بگویید که واقعاً به اوضاع و احساسات او اهمیت می دهید. کودکان نو پا را می توان با حضور جسمی آرام کرد ، همانطور که بچه های بزرگتر می توانند در یک وضعیت و محیط همراه با آرامش با خشم کمتری مواجه شوند. همچنین هرگز قدرت در آغوش گرفتن را برای اینکه کودک احساس عشق و پذیرش کند ، دست کم نگیرید.

 

شماره روشامشاور

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست