با کودک خجالتی چطور رفتار کنیم؟

۴ خرداد ۱۴۰۱ 0
is-it-ok-to-have-a-shy-kid-e1560894507860.jpg

کودک خجالتی در موقعیتهای ناآشنا یا هنگام تعامل با دیگران مضطرب می شود. کودک خجالتی اگر احساس کند که در کانون توجه است ، مانند قرار ملاقات با شخص جدید یا صحبت کردن در مقابل دیگران ، به احتمال زیاد عصبی خواهد شد. بیشتر کودکان هر چند وقت یک بار احساس خجالتی بودن می کنند اما زندگی برخی از آنها به دلیل کمرویی به شدت محدود می شود. کودکانی که از کمرویی شدید رنج می برند ممکن است در حین بالغ شدن آن را برطرف کنند یا ممکن است بزرگسالان خجالتی باشند.

 

با کودک خجالتی چطور رفتار کنیم؟

والدین می توانند به فرزندان خود برای غلبه بر کمرویی کمک کنند. در موارد شدید ، ممکن است کمک حرفه ای توصیه شود.

 

عوارض کمرویی 

کمرویی شدید می تواند کیفیت زندگی کودک را از جهات مختلفی کاهش دهد ، از جمله:کاهش فرصت ها برای پیشرفت یا کسب مهارت های اجتماعیداشتن دوستان کمترکاهش مشارکت در فعالیتهای سرگرم کننده و پاداش دهنده که نیاز به تعامل با دیگران دارد ، از جمله ورزش ، رقص یا موسیقی افزایش احساس تنهایی ، بی اهمیتی و کاهش اعتماد به نفس به دلیل ترس از قضاوت ، توانایی دستیابی به بسیاری از توانایی و استعدادها کاهش می یابد سطح استرس بالا اثرات جسمی شرم آور مانند سرخ شدن و لرزش. کمرویی جنبه های مثبتی نیز دارداز جمله: مودب بودن در مدرسه کمتر دچار دردسر شدن با دقت گوش دادن به دیگران 

 

دلایل کمرویی در کودکان

اعتقاد بر این است که در بیشتر کودکان خجالتی به دلیل تعامل با والدین ، ​​کمرویی ایجاد می کنند. والدینی که سختگیر هستند یا بیش از حد کودک خود را محدود می کنند ، می توانند باعث خجالتی شدن فرزندانشان شوند.کودکان با والدین خجالتی ممکن است رفتار آنها را تقلید کنند. در بزرگسالان ، محیط های کاری بسیار حساس و تحقیر دیگران می تواند منجر به کمرویی شود

 برخی از دلایل احتمال کمرویی ، که اغلب به صورت ترکیبی از موارد مختلف هستند ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ژنتیک – جنبه های شخصیت را می توان حداقل تا حدودی توسط مدل ژنتیکی ارثی فرد مشخص کرد.

شخصیتی – نوزادان حساس و به راحتی از لحاظ عاطفی تحت تاثیر قرار می گیرند

رفتار آموخته شده – کودکان با تقلید از مدل های تأثیرگذار نقش خود یاد می گیرند: مثلا ممکن است والدین خجالتی به عنوان نمونه “کمرویی” را به فرزندان خود آموزش دهند.

روابط خانوادگی – کودکانی که نسبت به والدین خود احساس امنیت نمی کنند و یا مراقبت های متناقضی را تجربه کرده اند ، ممکن است مضطرب و مستعد خجالتی بودن باشند.

عدم تعامل اجتماعی – کودکانی که در چند سال اول زندگی خود از دیگران جدا شده اند ، ممکن است مهارت های اجتماعی نداشته باشند که تعامل آسان با افراد ناآشنا را مشکل می کند. انتقاد شدید – کودکانی که توسط افراد قابل توجهی در زندگی تحقیر شده و مورد آزار و اذیت قرار می گیرند (والدین ، ​​خواهر و برادر و سایر اعضای نزدیک خانواده یا دوستان) ممکن است به سمت کمرویی گرایش پیدا کنند.

ترس از ناکامی – کودکانی که اعتماد به نفس در آنها پایین است و بارها با شکست مواجه شده اند ممکن است ترس از شکست داشته باشند که خود را به صورت کمرویی جلوه دهد. 

 

کودک خجالتی

 

چرخه معیوب کودک خجالتی

اگر کودکی در یک موقعیت اجتماعی خجالتی عمل کند ، ممکن است او رفتارهای خود را دوست نداشته باشد. این نحوه رفتار کردن باعث می شود که کودک رفتارهای خود را قضاوت کند و در واقع احتمال رفتارهای خجالتی را در آینده افزایش می دهد. با گذشت زمان ، ممکن است اعتماد به نفس و عزت نفس کودک شروع به فروپاشی کند. هرچه کودک احساس اعتماد به نفس کمتری کند ، احتمال دارد که به صورت خجالتی رفتار کند.

 

اهمیت نقش والدین

والدین در زندگی فرزندانشان بسیار بیشتر از آنچه که تصور می کنند تأثیرگذار هستند.

پیشنهاداتی برای والدین کودکان خجالتی

مراقب باشید کودک خود را به عنوان “خجالتی” برچسب نزنید.

به دیگران اجازه ندهید که فرزند شما را به عنوان خجالتی اسم ببرند.

هرگز کودک خود را مسخره نکنید. پشتیبان، همدل و دوست کودک خود باشید.

کودک خود را تشویق کنید در مورد دلایل کمرویی خود صحبت کند – از چه چیزی می ترسند؟

با فرزندتان در مورد خجالت کشیدن و چگونگی غلبه بر آن ، گفتگو کنید. از آنجا که کودکان خردسال غالباً والدین خود را کاملاً عالی می دانند ، اعتراف به کمرویی خود باعث می شود کودک شما احساس بهتری داشته باشد و اضطراب کلی آنها را کاهش دهد.

 

استراتژی های والدین برای کودک خجالتی

این امکان وجود دارد که والدین بتوانند فرزند خود را ترغیب به بیرون رفتن کنند. استراتژی ها به کودک و شرایط فردی بستگی دارد ، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

استراتژی های مقابله شخصی را که در طی سالها برای غلبه بر کمرویی یاد گرفته اید ، به اشتراک بگذارید. این راهکارها را با فرزند خود تمرین کنید.

با فرزندتان در مورد بسیاری از عوارض خجالتی بودن گفتگو کنید. نمونه هایی از زندگی خود را ارائه دهید.

رفتار اصلاح شده را تشویق کنید. هنگامی که فرزند شما برای برطرف کردن کمرویی تلاش می کند و با افراد جدید تعامل برقرار می کند او را تشویق کنید.

برای فرزند خود هدف ایجاد کنید. مراحل کوچک و افزایشی را دنبال کنید و از آنها برای پیشرفت استفاده کندید کنید. به عنوان مثال ، گفتن “سلام” به کودک دیگر ممکن است اولین قدم بزرگ باشد.

آگاهانه فرزند خود را در موقعیت های جدید قرار دهید. ابتدا تغییرات کوچکی در رفتار ایجاد کنید و به تدریج افزایش دهید. به عنوان مثال ، اگر به کسی که برایش ناآشنا است سلام کند ، به کودک پاداش دهید. حامی باشید.

 

کمک گرفتن از مشاور و روانشناس برای کودک خجالتی

اگر کمرویی فرزند شما شدید باشد ، ممکن است دوست داشته باشید از مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

  • مدیریت استرس
  • استراتژی های آرامش
  • جلسات مشاوره
  • آموزش مهارتهای اجتماعی.

 

 

این موارد را به یاد داشته باشید

  • کودک خجالتی در موقعیتهای ناآشنا یا هنگام تعامل با دیگران مضطرب یا دچار ترس می شود.
  • بیشتر کودکان گاه به گاه احساس خجالتی بودن می کنند اما زندگی و تعاملات برخی از آنها  به دلیل کمرویی محدود می شود.
  • در موارد شدید ، ممکن است کمک حرفه ای توصیه شود.

 

  شماره روشامشاور

 

 

رزرو وقت آنلاین

در کمتر از 2 دقیقه وقت خود را رزرو کنید!

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


1245151

روشا مشاور تلاش کرده است تا با جذب نیرو های متخصص و قابل اعتماد، پاسخگوی انتظارات شما مهربانان از یک مجموعه ی مشاوره ای در زمینه های مختلف باشد.

ارسال این به یک دوست